چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187796
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1392 9:37
تعداد بازدید : 166

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

زمینه سازی جامعه در تحقق ظهور

انتظار حقیقی، مستلزم آماده ساختن واقعی زمینه های ظهور است؛ و کسی واقعا منتظر است که وقتی امام بیاید به یاری اش بشتابد. کوفیان ادعای آمادگی برای یاری امام زمان خویش داشتند، اما جز اندکی با امام نماندند. آیا همین که تاکنون امام زمان نیامده است، شاهدی نیست که هنوز ادعای ما نیز صادقانه نیست؟ مساله این است که انتظار واقعی در گروی چیست و چه کنیم تا واقعا زمینه برای ظهور امام زمان علیه السلام مهیا شود؟ از آنجا که اگر منتظر امام هستیم، باید زندگی خود را به گونه ای سامان دهیم که امام زمان آن را بپسندد، برای حل این مساله ابتدا به سراغ معیارهای «پسند امام زمان علیه السلام» رفته ایم. در مقاله حاضر تلاش شده وظیفه منتظر واقعی در عصر غیبت ـ که چه کند تا زمینه ظهور امام زمان علیه السلام شود ـ معلوم گردد. و همچنین نقش مهمی که خواص و علماء ، جوانان و زنان برای زمینه سازی دارند. مدعای مقاله این است که انتظار واقعی در گروی تغییر سبک زندگی کنونی و ترویج سبک زندگی ای است که از منطق تکلیف شروع، و به منطق عشق ختم می گردد؛ یعنی آن منظق تکلیف، زمینه را برای شکل گیری زندگی مبتنی بر عشق واقعی به امام مهیا می کند و در صورت جدی شدن منطق عاشقی در جامعه، امکان عینی ظهور مهیا می گردد. البته سبک زندگی دیگری که مبتنی بر منطق ادب است نیز می تواند شخص را مهیای ورود در منطق تکلیف یا منطق عاشقی، و لذا آماده ظهور کند.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

زمینه سازی جامعه در تحقق ظهور

 

 

 

 

31/6/1392

 

مرضیه سرلک  

فروغ السادات سجادی فر

 

 

فرزانه السادات نیکو برش

جامعه، زمینه سازی، منتظر، ظهور، جامعه، نقش.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انتظار حقیقی، مستلزم آماده ساختن واقعی زمینه های ظهور است؛ و کسی واقعا منتظر است که وقتی امام بیاید به یاری اش بشتابد. کوفیان ادعای آمادگی برای یاری امام زمان خویش داشتند، اما جز اندکی با امام نماندند. آیا همین که تاکنون امام زمان نیامده است، شاهدی نیست که هنوز ادعای ما نیز صادقانه نیست؟ مساله این است که انتظار واقعی در گروی چیست و چه کنیم تا واقعا زمینه برای ظهور امام زمان علیه السلام مهیا شود؟ از آنجا که اگر منتظر امام هستیم، باید زندگی خود را به گونه ای سامان دهیم که امام زمان آن را بپسندد، برای حل این مساله ابتدا به سراغ معیارهای «پسند امام زمان علیه السلام» رفته ایم.

در مقاله حاضر تلاش شده وظیفه منتظر واقعی در عصر غیبت ـ که چه کند تا زمینه ظهور امام زمان علیه السلام شود ـ معلوم گردد. و همچنین نقش مهمی که خواص و علماء ، جوانان و زنان برای زمینه سازی دارند. مدعای مقاله این است که انتظار واقعی در گروی تغییر سبک زندگی کنونی و ترویج سبک زندگی ای است که از منطق تکلیف شروع، و به منطق عشق ختم می گردد؛ یعنی آن منظق تکلیف، زمینه را برای شکل گیری زندگی مبتنی بر عشق واقعی به امام مهیا می کند و در صورت جدی شدن منطق عاشقی در جامعه، امکان عینی ظهور مهیا می گردد. البته سبک زندگی دیگری که مبتنی بر منطق ادب است نیز می تواند شخص را مهیای ورود در منطق تکلیف یا منطق عاشقی، و لذا آماده ظهور کند.

کلیدواژه: جامعه، زمینه سازی، منتظر، ظهور، جامعه، نقش.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :