سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187795
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1392 9:27
تعداد بازدید : 207

تحقیقپایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

قیام اباعبدالله، جهاد استشهادی و نه انتحاری

این تحقیق بررسی خاصي ازقيام امام حسین (علیه السلام) و پاسخ گویی به سوال مطرح شده مي باشد. لذا پرداختن به ویژگی شخصیتی ایشان مبني بر معصوم بودنشان، قيام آن حضرت را در شرایط خاص به جهاد مبدل خواهد كرد. اما از طرفي، بديهي است كه با توجه به ویژگی های شخصیتی آن حضرت، بی شک تمامی برنامه های ایشان مطابق دستورات شرع بوده و به اذن الهی انجام گرفته است. هدف این تحقیق با توجه به سوال طرح شده مبنی بر چرايي حضور حضرت در كربلا، با وجود علم به شهادت، و قياس اين عمل با عمل قبيح خودكشي! و با توجه به اينكه قیام کربلا در راستاي اهداف الهي بوده و در جهت بصيرت مداري و عدم لحاظ منافع شخصي امام است، ویژگی های خاص امام، به عنوان اولی الامر و نصب الهی که عصمت و علم لدنی را همراه دارد و آگاهي به شهادت شان و وظایف آن امام نسبت به دین ارائه شده است. سپس به معرفي ویژگی های جهاد از منظر اسلام پرداخته، تا بتوان آن را با انتحار مقایسه نمود. در ادامه در عين بررسي استشهاد، به وجه تمايز آن با انتحار و حرمت خود كشي پرداخته شده است. در نتيجه، با بررسي جهاد و عملیات استشهادی، ویژگی های قیام ابا عبدالله (علیه السلام) و همچنين اهداف قیام که همان احیای سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امر به معروف و نهی از منکر و رسوایی چهره حکومت ظالم است، و انطباق آن با اصول بيان شده به این حقیقت رسيده ايم که قیام کربلا همان پيروي از خط الهي بوده و هرگز امام از اصل، تخطّی ننموده اند. اين تحقيق هم به لحاظ تاريخي و سيره حضرت و هم به لحاظ ماهيت قيام و انتحار و شهادت و وجه تمايز آن ها به نوعي نوآوري را در خود جا داده است.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

قیام اباعبدالله، جهاد استشهادی و نه انتحاری

 

 

 

 

31/6/1392

 

فاطمه السادات مرادی مزرعه نو

 

مرجان درستی مطلق     

 

عذرا خلیلی

امام، قیام، شهادت، جهاد، انتحار، عملیات استشهادی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این تحقیق بررسی خاصي ازقيام امام حسین (علیه السلام) و پاسخ گویی به سوال مطرح شده مي باشد. لذا پرداختن به ویژگی شخصیتی ایشان مبني بر معصوم بودنشان، قيام آن حضرت را در شرایط خاص به جهاد مبدل خواهد كرد.اما از طرفي، بديهي است كه با توجه به ویژگی های شخصیتی آن حضرت، بی شک تمامی برنامه های ایشان مطابق دستورات شرع بوده و به اذن الهی انجام گرفته است.

هدف این تحقیق با توجه به سوال طرح شده مبنی بر چرايي حضور حضرت در كربلا، با وجود علم به شهادت، و قياس اين عمل با عمل قبيح خودكشي! و با توجه به اينكه قیام کربلا در راستاي اهداف الهي بوده و در جهت بصيرت مداري و عدم لحاظ منافع شخصي امام است، ویژگی های خاص امام، به عنوان اولی الامر و نصب الهی که عصمت و علم لدنی را همراه دارد و آگاهي به شهادت شان و وظایف آن امام نسبت به دین ارائه شده است.

سپس به معرفي ویژگی های جهاد از منظر اسلام پرداخته، تا بتوان آن را با انتحار مقایسه نمود. در ادامه در عين بررسي استشهاد، به وجه تمايز آن با انتحار و حرمت خود كشي پرداخته شده است.

در نتيجه، با بررسي جهاد و عملیات استشهادی، ویژگی های قیام ابا عبدالله (علیه السلام) و همچنين اهداف قیام که همان احیای سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امر به معروف و نهی از منکر و رسوایی چهره حکومت ظالم است، و انطباق آن با اصول بيان شده به این حقیقت رسيده ايم که قیام کربلا همان پيروي از خط الهي بوده و هرگز امام از اصل، تخطّی ننموده اند.اين تحقيق هم به لحاظ تاريخي و سيره حضرت و هم به لحاظ ماهيت قيام و انتحار و شهادت و وجه تمايز آن ها به نوعي نوآوري را در خود جا داده است.کلید واژه: امام، قیام، شهادت، جهاد، انتحار، عملیات استشهادی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :