يکشنبه - 2018 دسامبر 16 - 8 ربيع الثاني 1440 - 25 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187793
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 9:13
تعداد بازدید : 251

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

احکام فقهی ـ حقوقی سقط جنین

اسقاط جنين در همه مراحل رشد وتكامل از بدو انعقاد نطفه تا ولادت از محرمات قطعي شرع مقدس اسلام است و اين مساله را مي توان در متون بعضي از آيات و روايات به وضوح مشاهده كرد و دليل حرف آن در قبل از ولوج روح به سبب اين است كه يك موجود زنده محسوب مي شود اگر چه يك انسان نيست ولي در گذرگاه رشد و تكامل و تقرب به انسانيت قرار گرفته است. سقط جنين يكي از مسائل و معضلات اجتماعي در جامعه كنوني ما مي باشد، كه از علل عمده آن مي توان به مشكلات اقتصادي و افزايش جمعيت اشاره كرد. در دين مقدس اسلام سقط جنين به خاطر كنترل جمعيت جايز نيست و فقط سبب درماني ضرورت، مثل آن جايي كه جان يا سلامت مادر در خطر باشد، و زماني كه عسر و حرج شديد بر آن مترتب شود آن هم قبل از ولوج روح جايز است و بعد از ولوج روح به هيچ عنوان جايز نيست چرا كه در حكم نفس محترمه است و انسان تلقي مي شود. به موجب ماده 180 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران کسی که زن حامله را مورد ضرب و شتم قرار دهد و باعث سقط جنین موجود در رحم او شود به حبس جنایی از 3 تا10 سال محکوم خواهد شد اگر زنی با استقلال خود وخوردن دارویی جنینش را سقط کند مجازات او 1 تا 3 سال حبس است. اگر جنین بعد ازولوج روح سقط شود دیه آن معادل دیه یک انسان کامل است دختر باشد نصف دیه و پسر باشد کل دیه به آن تعلق می گیرد که مسببین این عمل باید آن را بپردازند.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

احکام فقهی ـ حقوقی سقط جنین

 

 

 

 

12/11/1392

 

منصوره جیریایی شراهی

 

فاطمه السادات فقیهی    

 

عذرا خلیلی

جنین، مراحل رشد جنینی، سقط جنین وانواع آن، احکام فقهی و حقوقی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اسقاط جنين در همه مراحل رشد وتكامل از بدو انعقاد نطفه تا ولادت از محرمات قطعي شرع مقدس اسلام است و اين مساله را مي توان در متون بعضي از آيات و روايات به وضوح مشاهده كرد و دليل حرف آن در قبل از ولوج روح  به سبب اين است كه يك موجود زنده محسوب مي شود اگر چه يك انسان نيست ولي در گذرگاه رشد و تكامل و تقرب به انسانيت قرار گرفته است.

سقط جنين يكي از مسائل و معضلات اجتماعي در جامعه كنوني ما مي­باشد، كه از علل عمده آن مي توان به مشكلات اقتصادي و افزايش جمعيت اشاره كرد.

در دين مقدس اسلام سقط جنين به خاطر كنترل جمعيت جايز نيست و فقط سبب درماني ضرورت، مثل آن جايي كه جان يا سلامت مادر در خطر باشد، و زماني كه عسر و حرج شديد بر آن مترتب شود آن هم قبل از ولوج روح جايز است و بعد از ولوج روح به هيچ عنوان جايز نيست چرا كه در حكم نفس محترمه است و انسان تلقي مي شود.

به موجب ماده 180 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران کسی که زن حامله را مورد ضرب و شتم قرار دهد و باعث سقط جنین موجود در رحم او شود به حبس جنایی از 3 تا10 سال محکوم خواهد شد اگر زنی با استقلال خود وخوردن دارویی جنینش را سقط کند مجازات او 1 تا 3 سال حبس است.

اگر جنین بعد ازولوج روح سقط شود دیه آن معادل دیه یک انسان کامل است دختر باشد نصف دیه و پسر باشد کل دیه به آن تعلق می گیرد که مسببین این عمل باید آن را بپردازند.

کلید واژگان: جنین، مراحل رشد جنینی، سقط جنین وانواع آن، احکام فقهی و حقوقی.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :