شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187783
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 8:28
تعداد بازدید : 153

تحقیق پایانی -مدرسه علمه نورالزهرا

موانع ازدواج در جمهوری اسلامی ایران

ازدواج به مثابه یک پدیده اجتماعی است که در بستر پیچیده ترین و حساس ترین روابط اجتماعی میان دو جنس مخالف برقرار می شود و به عنوان مقدمه و منشأ خانواده محسوب می گردد و یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی- زیستی و فرهنگی مربوط به جامعه و انسان است. اهمیت ازدواج بر هیچ کس پوشیده نیست. شاید با اطمینان بتوان گفت هر جوانی طبعا به ازدواج و تشکیل خانواده علاقه دارد و غریزه جنسی، او را در اقدام به آن دعوت می کند و لازم به نظر می رسد هر چه زودتر خواسته ی طبیعت را اجابت کرده و کانون خانواده را تشکیل دهد. لیکن در عمل چنین نیست و اغلب موانعی بر سر راه ازدواج جوانان وجود دارد و آن را از سنین طبیعی و مطلوب به سنین بالاتر به تأخیر می اندازد. ازدواج به عنوان یک امر ارزشی؛ دارای جایگاه اساسی در اخلاق جنسی است و به عنوان یک سنت دیر پای حسنه در کلام الهی، به وجود آورنده ی مطمئن ترین و آرام بخش ترین رابطه ها و آغازگر زندگی همراه باطراوت، مودّت و ایثار است. از سوی دیگر؛ ازدواج به عنوان یک امر مقدس و به عنوان یکی از اساسی ترین راهکارهای ارضاء غریزه جنسی می تواند در رأس ارزش ها قرار گیرد. امروزه این امر مقدس و حیاتی تحت الشعاع مسائل دیگری قرار گرفته است، و با رشد اندیشه های اومانیستی و انسان گرایانه و مبنا قرار گرفتن خواست و اراده ی انسان به جای خواست خداوند در امر ارزش گذاری، این نیاز فطری بشر در حصاری از قواعد سخت؛ محبوس و زندانی شده تا آنجا که جوانان برا ی گریز از این قواعد، به ارضاء غریزه جنسی در خارج از چارچوب ازدواج، اقدام می کنند و بدین وسیله نهاد خانواده را متزلزل می کنند و سلامت اخلاقی و آرامش روانی جامعه را به خطر می اندازند. هدف از این تحقیق بررسی موانع ازدواج جوانان و ارائه راهکارهای مناسب برا ی حل این معضل اجتماعی می باشد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

موانع ازدواج در جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

12/11/1392

 

زهرا غلامی          

 

فائزه مصلحی  

 

عذرا خلیلی   

ازدواج، موانع، جوانان، خانواده.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ازدواج به مثابه یک پدیده اجتماعی است که در بستر پیچیده ترین و حساس ترین روابط اجتماعی میان دو جنس مخالف برقرار می شود و به عنوان مقدمه و منشأ خانواده محسوب می گردد و یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی- زیستی و فرهنگی مربوط به جامعه و انسان است.

اهمیت ازدواج بر هیچ کس پوشیده نیست. شاید با اطمینان بتوان گفت هر جوانی طبعا به ازدواج و تشکیل خانواده علاقه دارد و غریزه جنسی، او را در اقدام به آن دعوت می کند و لازم به نظر می رسد هر چه زودتر خواسته ی طبیعت را اجابت کرده و کانون خانواده را تشکیل دهد. لیکن در عمل چنین نیست و اغلب موانعی بر سر راه ازدواج جوانان وجود دارد و آن را از سنین طبیعی و مطلوب به سنین بالاتر به تأخیر می اندازد.

ازدواج به عنوان یک امر ارزشی؛ دارای جایگاه اساسی در اخلاق جنسی است و به عنوان یک سنت دیر پای حسنه در کلام الهی، به وجود آورنده ی مطمئن ترین و آرام بخش ترین رابطه ها و آغازگر زندگی همراه باطراوت، مودّت و ایثار است. از سوی دیگر؛ ازدواج به عنوان یک امر مقدس و به عنوان یکی از اساسی ترین راهکارهای ارضاء غریزه جنسی می تواند در رأس ارزش ها قرار گیرد.

امروزه این امر مقدس و حیاتی تحت الشعاع مسائل دیگری قرار گرفته است، و با رشد اندیشه های اومانیستی و انسان گرایانه و مبنا قرار گرفتن خواست و اراده ی انسان به جای خواست خداوند در امر ارزش گذاری، این نیاز فطری بشر در حصاری از قواعد سخت؛ محبوس و زندانی شده تا آنجا که جوانان برا ی گریز از این قواعد، به ارضاء غریزه جنسی در خارج از چارچوب ازدواج، اقدام می کنند و بدین وسیله نهاد خانواده را متزلزل می کنند و سلامت اخلاقی و آرامش روانی جامعه را به خطر می اندازند.

هدف از این تحقیق بررسی موانع ازدواج جوانان و ارائه راهکارهای مناسب برا ی حل این معضل اجتماعی می باشد.

واژه های کلیدی: ازدواج، موانع، جوانان، خانواده.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :