چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181741
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 0:39
تعداد مشاهدات : 263

همایش میثاق علوی 3

برگزاری همایش میثاق علوی 3

همایش میثاق علوی 3 با محوریت حق در نهج البلاغه برگزار گردید.


علی مع الحق والحق مع علی

همایش مبثاق علوی 3 با موضوعیت حق در نهج البلاغه با همکاری مدارس علمیه زهرای اطهر(س) ، حضرت خدیجه(س) ،زینب کبری (س) ،فاطمیه چیذر و پژوهشکده علوم انسانی و مرکز تحقیقات امام علی(ع) در 13 اردیبهشت 95 در سالن همایشهای پژوهشکده علوم انسانی با حضور جمعی از اندیشمندان وپژوهشگران واساتید امام علی پژوه حوزه و دانشگاه و طلاب  برگزار گردید.

در این همایش بعد از تلاوت آیاتی از قرآن سرکار خانم نیره فضایلی دبیر همایش ومدیریت مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) ضمن عرض خوشامدگویی شروع کار همایش میثاق علوی از سال 92 با محوریت اخلاق در نهج البلاغه آغاز گردید و میثاق علوی 2 به بررسی صدق در نهج البلاغه پرداخت و میثاق علوی 3 با موضوع حق در نهج البلاغه از سال 93 آغاز شد.ایشان با بیان ویژگیها و نحوه برگزاری فراخوان مقاله از نو آوریهای این همایش ایجاد کانال در فضای مجازی بود که با استقبال طلاب و کاربران آن همراه بود.

سخنران بعدی همایش جناب آقای دکتر جنیدی رییس مرکز تحقیقات امام علی (ع) بود که درباره فعالیتهای مرکز تحقیقات امام علی(ع) صحبت نموده که اهم آن شناسایی سیره نظری وعملی امام علی(ع) در ابعاد اجتماعی به معنای عام و ارائه آن به جامعه بشری برای حرکت به سوی جامعه علوی.

میهمان ویژه این همایش حجه الاسلام جناب آقای شاه آبادی با موضوع اهمیت حقوق در نهج البلاغه به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان با توصیف جامعه بشری و نحوه رعایت حقوق در آن جوامع، به کار بزرگ امام در ادای حقوق اشاره نمودند.سپس با توضیح اصل «تکافأ» در نهج البلاغه به این مطلب اشاره کردند که هرجا حقی وجود دارد به طور متقابل وظیفه ای هم ایجاد میشود یعنی حقوق به صورت دوطرفه ومتقابل وجود دارد.

ارائه مقاله توسط برگزیدگان فراخوان مقاله در بخش اساتید از برنامه های بعدی همایش بود.سرکار خانم احمدی با موضوع شاخصه های حق  و راهکارهای حقگزاری  در نهج البلاغه اولین ارائه کننده این همایش بودند،سپس سرکار خانم دکتر هاشمی با موضوع بررسی پارادایم های حق عبودیت و بندگی در نهج البلاغه مطالب خود را بیان نمودند.

مهمان دوم همایش جناب آقای دکتر دلشاد تهرانی بودند که به موضوع پاسداشت حقوق وعرصه های آن پرداختند. ایشان شناخت حقوق و رعایت آن در عرصه های فردی واجتماعی را از مهمترین دغدغه های پیشوای اول مسلمان معرفی کرده و به بیان مواردی از موارد یافت شده در نهج البلاغه پرداختند،که عبارتند از:

پاسداشت حق حاکمیت مردم،پاسداشت آزادی های مردم،پاسداشت آگاهی مردم،پاسداشت عدالت و امنیت برای مردم، پاسداشت رفاه مردم،پاسداشت کفایت امور مردم،پاسداشت صداقت وصراحت با مردم،پاسداشت برابری همگان در مقابل قانون،پاسداشت مشارکت مردم در امور کشور،پاسداشت آموزش و تربیت

سخنران بعدی همایش جناب آقای دکتر قبادی رییس پژوهشکده علوم انسانی بودند که سخنان خود را با طرح این سوال آغاز کردند که : چرا باید بیشتر در زندگانی امام علی (ع) پژوهش کرد ؟پاسخ آن است که تجربه زیستی امام علی (ع)، بشری تر بوده بدون آنکه به وحی الهی متصل باشد.بنابراین مشکلات وراه حل های ایشان برای ما ملموس تر است.

درادامه میزگردی با هدف ارائه یافته های پژوهشی طلاب با مدیریت سرکار خانم تعادلی و سه نفر ازبرگزیدگان فراخوان مقاله در بخش طلاب برگزار گردید.

پایان بخش مراسم صبحگاه همایش اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان در دو رده اساتید وطلاب بود.

بعد از اقامه نماز و صرف ناهار سه پنل تخصصی با موضوعات حقوق فردی در نهج البلاغه ،حقوق اجتماعی در نهج البلاغه،حقوق زیست محیطی در نهج البلاغه با حضور جمعی از اساتید وپژوهشگران و طلاب برگزار گردید.

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :