چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181497
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 10:0
تعداد مشاهدات : 296

مدرسه علمیه الغدیر تهران(خواهران)

اختتامیه همایش «حقوق در نهج البلاغه»

برگزاری اختتامیه سومین همایش «میثاق علوی حقوق در نهج البلاغه» در اردیبهشت ماه سال 95


اختتامیه سومین همایش «میثاق علوی حقوق در نهج البلاغه»؛ در روز دوشنبه 95/2/13 با تقدیر از نفرات برتر، برگزار گردید.
در این همایش؛ اساتید حوزه و دانشگاه به همراه طلاب شرکت داشته و  تعدادی از نفرات برگزیده در این عرصه، به ارائه مختصری از مقالات خود پرداختند.
، به بیان مطالبی در باب روش شناسی تحقیق پردا ته و گفت:« آن چیزی که ضرورت بحث و تحقیق در زندگی امام علی (ع) را مطرح میکند این است که ایشان بعد از پیامبر(ص) بشری تر زندگی کرده و سعی نمود تا معارف دین و اسلام را بدون اتصال به منبع وحی در جامعه اجرایی و عملی کند که این کار بسیار سخت و مشکلی بود.»
وی با اشاره به دانش های نوینی که امروزه در عرصه علم و تحقیق پدید آمده در ادامه افزود:« از جمله این علوم یکی دانش معنا شناسی نوین و دیگری علم نشانه شناسی نوین است. این ها در حوزه علوم بلاغی و یا تفسیر می توانند به ما دید جدیدتری بدهند تا رموز نهج البلاغه را بهتر درک کنیم و در عرصه عمل بکار گیریم.»
دکتر قبادی رئیس موسسه ارتباطات و پژوهش های علوم انسانی، حضور منسجم و با انگیره بانوان را در امور پژوهشی برکت و نعمت دانسته و این جلسات را مقدمه ای برای تحقیقات بیشتر بر پایه مسئه شناسی دانستند.»
در ادامه استاد دلشاد تهرانی، محقق و استاد دانشگاه به بیان مسایلی در رابطه با نوع تحقیق در نهج البلاغه پرداخت. وی واژه شناسی در امر تحقیق را بسیار مهم دانسته و گفت:« هر واژه دارای سه معنای گوهری، استعمالی و اصطلاحی است که باید دقت شود بر چه اساسی آن ها را معنا می کنیم.»
استاد دلشاد تهرانی افزود:« بر اساس آن چه حضرت علی (ع) در نهج البلاغه بارها به آن اشاره کرده اند؛ اگر حق در تمام عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و غیره رعایت شود، اخلاق نیز به تدریج در آن جامعه شکل خوب خود را خواهد گرفت. »
وی مهمترین دغدغه حضرت را مبارزه با ظلم و تعدی دانست و خاطر نشان کرد: « مهمترین عرصه در اعمال حقوق، حکومت اسلامی است.»
 استاد دلشاد تهرانی، محقق و استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود بر برخی از مولفه ها و حقوق مردم در حکومت اسلامی بر اساس نهج البلاغه، اشاره نمود.
در بخش عصرگاهی این همایش سه کارگاه تخصصی با موضوعات «حقوق فردی»، «حقوق اجتماعی» و «حقوق محیط زیست و طبیعت» برگزار گردید.
تعدادی از طلاب و معاونت پژوهشی مدرسه علمیه الغدیر تهران(خواهران) نیز در این همایش حضور به هم رسانیدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :