جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181428
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1395 15:33
تعداد مشاهدات : 268

رگزاری سومین جلسه کارگاه آموزشی- تخصصی مبانی فقهی- حقوقی جایگاه پدردر تحکیم بنیان خانواده

برگزاری سومین جلسه کارگاه آموزشی- تخصصی مبانی فقهی- حقوقی جایگاه پدردر تحکیم بنیان خانواده

سومین جلسه کارگاه آموزشی- تخصصی مبانی فقهی- حقوقی جایگاه پدردر تحکیم بنیان خانواده، برگزار شد. در این جلسه که با حضور حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر هدايت نيا برگزار شد، تعریفی از طفولیت، کودکی، معیار کودکی، چالش هایی که در سن بلوغ ایجاد میشود ، را ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومي مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثرسومین جلسه کارگاه آموزشی-  تخصصی مبانی فقهی- حقوقی جایگاه پدردر تحکیم بنیان خانواده، برگزار شد.

  در این جلسه که  با حضور حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر هدايت نيا برگزار شد،  تعریفی از طفولیت، کودکی، معیار کودکی، چالش هایی که در سن بلوغ ایجاد میشود ، را ارائه دادند.

ایشان در ادامه افزودند: در شرع دو دیدگاه در مورد بلوغ وجود دارد:بلوغ شرعی و بلوغ طبیعی. که اکثر فقها بلوغ را یک مساله شرعی می داند. غالب دختران در سن 9سالگی قادر به انجام تکالیف عبادی نیستند که این قضیه با احکام ثانوی قابل رفع است

دکتر هدایت نیا گفتند:بین سن بلوغ طبیعی و شرعی اختلاف افتاده است که نشانه های طبیعی بلوغ در دختران به طور متوسط این است که غالبا در سن 9 سالگی اتفاق نمی افتدیعنی به لحاظ جسمی بالغ نیست اما شرع ا اورابالغ می شناسد.برای اینکه بدانیم سن خروج ازصغر چیست به روایات مراجعه می کنیم.

ایشان گفتند:اثر این بحث تبعیض جدی در حقوق کیفری است یعنی دختر بچه 9 ساله اگر خطایی مرتکب شود مجازات می شود اما پسر تا قبل از15 سالگی کودک شمرده می شود که این قضیه با عناوین ثانویه قابل رفع نیست.این در حالی است که طبق قانون مدنی شرط رد اموال صغیر احراز رشد او می باشد یعنی در مسایل مالی رشد باید ثابت شود اما در مسایل غیر مالی(مثل حضانت) با سن بلوغ(9سال برای دختر و15 سال برای پسر)سن رشد ثابت می شود وبا این بیان ظاهرا مسایل مالی مهم تر از مسایل غیر مالی هستند که این خود چالشی ایجاد میکند که فقه پویا باید به آن پاسخ دهد.

 گفتنی است این جلسه 13اردیبهشت ماه جاری با حضور اساتید ، فرهیختگان و تیم اجرایی طرح در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد. 

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :